• Hitit Üniversitesi
  • Spor ve Sosyal Yaşam

         Günümüzde her alandan bilim insanlarının ortak görüşü; kalp krizi, aşırı şişmanlık ( obezite ), şeker hastalığı, kanser, kas-kemik hastalıkları, stres ve depresyon gibi psikolojik hastalıklara neden olan faktörlerin başında gündelik hayatımızda yeterli düzeyde fiziksel aktivitenin olmamasıdır. Bu durum bireyin hem fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda erozyona uğramasına hem de bireyin günlük yaşam kalitesini düşürerek kişisel ve toplumsal anlamda verimliliğin düşmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte fiziksel hareketsizlik ülkemizin de içinde bulunduğu Avrupa coğrafyasında yılda yaklaşık 600.000 kişinin ölümüne neden olduğu tahmin edilmektedir. Fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda sağlıklı kuşakların yetiştirilmesi için fiziksel aktiviteyi sevdirmek ve spor bilincine sahip nesiller yetiştirmek çok önemlidir… 

Prof. Dr. Reha Metin ALKAN

Rektör

                                                                                                                                                                                                         

   ÜNİVERSİTEMİZDE DÜZENLENEN SPOR-KÜLTÜREL FAALİYETLER ve KURSLAR

FUTBOL

        Futbol temel becerilerini kazandırırken, sistemli ve prensipli çalışmanın temellerini atmayı ve gençlerde spor kültürünü oluşturmayı hedefler. Fiziksel özelliklerinin gelişimini destekleyici ve karar verme yetisinin oyun formunda ortaya konduğu çalışmalar aktivitelerle desteklenir. Ayrıca yaz okulu kursumuz da bulunmaktadır.

BASKETBOL

        Fiziksel gelişimi sağlayançalışmalarımızda, basketbol oyun kuralları, temel teknik ve kavramlarla birlikte, mücadele gücü, kazanmayı ve kaybetmeyi, arkadaşları ile paylaşma öğretilir. Yine bu alanda yaz okulu kursumuz da mevcuttur.

VOLEYBOL

        Temel oyun kurallarının, saha vemalzeme bilgisinin verilmesinin yanı sıra teknik oyun becerisi ve fiziksel gücün gelişimi sağlanır. Yaz okulu kursumuz bulunmaktadır.

YÜZME

        Yüzme bilmeyenlerin spor okulu süresincetemel yüzme becerilerini geliştirmek hedeflenir. Yüzme bilenlerin ise tekniklerini geliştirmek üzere çalışmalar yapılır. Yaz okulu kursumuz mevcuttur.

TENİS

        Tenis çalışmaları, vücutkullanımını, alan farkındalığını arttırırken vücutların dengeli gelişimini dedestekler. Katılımcılar yaş ve seviyelere göre gruplara ayrılır ve her gruba ayrı çalışma programı uygulanır. Yine yaz okulumuz mevcuttur.

HALK OYUNLARI

        Çalışmalarımızda, geçmişimizi ve kültürümüzü yansıtan çeşitli yörelere ait halkoyunlarımız öğretilir. Öğrencilerimiz gruba ait olma duygusunu yaşayarak eğitici ve öğretici saatler geçireceği sosyal bir programa katılmaları sağlanır. Yaz okulumuz da mevcuttur.

FUTBOL-VOLEYBOL-HENTBOL-BASKETBOL 2013-2014 ve 2014-2015

 MÜSABAKA SONUÇLARI